All Posts

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]

Niektóre z największych nazwisk w witrynach rezerwacji hoteli zostały właśnie przyłapane i publicznie wezwane do nieczystych gier z klientami.

User Avatar

By Eglė

Published: Jan 10, 20247 min read

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]

Zewnętrzne serwisy turystyczne angażują się w podejrzane praktyki marketingowe, które wprowadzają konsumentów w błąd. Najnowsze dane pokazują, że 23% amerykańskich podróżnych zgłosiło, że zostało wprowadzonych w błąd przez OTA. Połowa z nich została obciążona dodatkowymi opłatami, podczas gdy inni stracili swoje rezerwacje.

Wiedząc, że Booking.com i Expedia posiadają 95% obecnego rynku podróży online, nie ma sposobu i potrzeby, aby przestać dokonywać rezerwacji za pośrednictwem tych witryn. Jednak następnym razem warto zastanowić się dwa razy przed dokonaniem rezerwacji. Oto wszystkie podejrzane taktyki stosowane przez gigantów turystycznych, aby cię oszukać.

#1 Prowizje i marże

W wolnym świecie nic nie jest za darmo. Booking.com jest wiodącym internetowym biurem podróży, co oznacza, że ma najwyższe stawki prowizji dla hoteli, jednocześnie wyceniając hotele z wysoką marżą dla klientów.

W zależności od umowy zawartej między OTA a konkretnym hotelem, zakupiony przez Ciebie nocleg opłaca rachunki OTA. To jest trudna część. Teraz musisz zrozumieć, że im mniejsza jest OTA, tym niższe są stawki prowizji, co oznacza niższą cenę, którą płacisz jako klient końcowy.

To właśnie staramy się wyjaśnić. Radisson jest znaną siecią hoteli, a jej obiekty są wymienione we wszystkich OTA. Ponieważ Booking.com jest znacznie większy niż Agoda (Booking.com kontroluje ~ 67%, Agoda tylko 1% rynku), stawki prowizji w dużym stopniu zależą od popularności OTA. W tym przypadku widać, że ten sam pokój (willa Overwater z prywatnym basenem) w hotelu Radisson jest sprzedawany za ponad 7 000 USD na Booking.com, ale znacznie taniej na Agoda (~4 000 USD).

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami] 1

#2 Niekonkurencyjny rynek = jedna cena dla wszystkich?

Z pierwszego przykładu widać, że jesteś kluczowym czynnikiem tworzącym duopol (niektórzy mogą powiedzieć monopol) w branży turystycznej. A nawet jeśli to nie ty jesteś za to odpowiedzialny, to i tak OTA wykorzystały wielu swoich klientów do osiągnięcia zysku i wyeliminowania jakiejkolwiek szansy na uczciwą konkurencję w branży hotelarskiej.

Witryny turystyczne są pomocnym sposobem na wybranie hotelu w wybranym miejscu. Hotele nie czerpią jednak tak dużych zysków z rezerwacji dokonywanych za pośrednictwem zewnętrznych stron internetowych, jak z rezerwacji bezpośrednich. Problemem jest jednak brak możliwości konkurowania z OTA w jakikolwiek sposób.

1) OTA zabraniają hotelom reklamowania niższych cen.

OTA dążą do tego, by hotele nie mogły sprzedawać cen niższych niż te, które widnieją na ich stronie internetowej - staje się to punktem "odejścia" w rozmowach kontraktowych z nimi, a istnieje kilka przykładów gróźb kierowanych do hoteli w tym zakresie. Ma to niezamierzoną konsekwencję w postaci uniemożliwienia hotelom oferowania niższych cen bezpośrednio konsumentom, mimo że przy sprzedaży bezpośredniej nie muszą płacić ogromnej prowizji OTA. W tym przypadku Booking.com dyktuje zasady i zmienia ceny hoteli w zależności od nastroju.

Tłumi to uczciwą konkurencję cenową. Podczas gdy podobne klauzule zostały zakazane we Francji i Niemczech, pozostają one w innych krajach, w tym w Wielkiej Brytanii.

2) OTA wydają ponad 50% swoich przychodów na marketing

Jest to najbardziej podstawowy przykład pokazujący budżety marketingowe. Jeśli znasz na pewno hotel, w którym chcesz się zatrzymać i wyszukujesz go w Google, to pojawienie się oficjalnej strony hotelu na szóstej pozycji jest naprawdę sporym wydarzeniem. Niektóre nawet mniejsze hotele nieznanych marek płacą tak wysokie prowizje, że mają do dyspozycji 5% budżetu marketingowego, co umieszcza je na drugiej lub nawet trzeciej stronie Google.

I właśnie w ten sposób Booking.com i inne OTA zachęcają klientów do dokonywania rezerwacji za pośrednictwem swoich platform, zamiast negocjować i rezerwować bezpośrednio w hotelu.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami] 3

#3 Linki partnerskie i przekierowania

Wróćmy do podstawowego prawa, o którym już mówiliśmy: w wolnym świecie nic nie robi się za darmo. Internet jest pełen przydatnych blogów, na których podróżnicy opisują swoje podróże, sugerują warte odwiedzenia miejsca, dzielą się poradami i wskazówkami. I nie ma nic złego w czytaniu i korzystaniu z ich rad.

Ale jest coś, czego możesz nie wiedzieć. To jest przypadkowy blog, na którym para dzieli się tym, jak zaplanować podróż, a tutaj jest sekcja poświęcona rezerwacji zakwaterowania. Sugerują korzystanie z Booking.com, ponieważ ma świetną politykę anulowania rezerwacji.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami] 4

Jeśli przekierujesz się przez stronę tego wpisu na Booking.com i przejrzysz ten sam link, ceny będą wyższe niż w przypadku dostępu do Booking.com za pośrednictwem głównego adresu URL.

Powód jest bardzo prosty. Głównym celem pisarzy jest zarabianie pieniędzy na swoim blogu, co oznacza, że mogą oni otrzymywać prowizje poprzez linki partnerskie umieszczane w swoich postach na blogu lub akceptując płatne posty gościnne i reklamy. Tak więc, dla blogerów uczestniczących w programie partnerskim z największymi OTA jest przydatne, ponieważ ich odbiorcy przekierowują się przez ich linki partnerskie do OTA, a z każdego przekierowania blogerzy otrzymują wynagrodzenie. Ale ponieważ Booking.com i inne strony podróżnicze nie chcą same otrzymywać niższych prowizji, to, co robią, jest dość okropne. Jeśli link partnerski zostanie przekazany jakiemukolwiek blogerowi, strona rezerwacyjna podnosi ceny hoteli, a klienci są oszukiwani w bardzo prosty, ale legalny sposób.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami] 5

#4 Mobile VS. Pulpit

W świecie, w którym chcesz mieć to, co najlepsze za najniższą cenę, nie ma miejsca na ręczne sprawdzanie. A jeśli już mówimy o różnych cenach w każdym OTA, jak byłoby możliwe sprawdzenie wszystkich stron internetowych tych OTA na komputerze i na telefonie komórkowym?

Booking.com ma tak zwaną "stawkę mobilną", co w zasadzie oznacza, że rezerwacja hotelu przez telefon komórkowy jest tańsza. Ale sprawa wygląda tak, że Booking.com nie zawsze o tym informuje. Jeśli przeglądasz na komputerze, rzadko zostaniesz poinformowany, że cena na telefonie komórkowym jest niższa.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami] 6

#5 Cena zależy od waluty

W naszej osobistej i zawodowej opinii jest to najbardziej nieetyczne i najbardziej frustrujące oszustwo ze wszystkich.

Expedia dzieli większą część rynku turystycznego z Booking.com. I nawet Expedia gra nieczysto, ustalając ceny hoteli na podstawie waluty klienta. Podczas gdy "eksperci od podróży" uważają to za oszustwo Expedii, my postrzegamy to jako praktykę dyskryminacyjną.

Istnieją przypadki, w których przeglądając oferty w USD, a następnie w EUR, można faktycznie zaoszczędzić znaczną kwotę pieniędzy. Ale z drugiej strony - kto ma czas na ciągłe przełączanie walut za każdym razem? Ponadto nikt nie gwarantuje, że euro jest najtańszą walutą, czasami funt brytyjski może być również opcją, ale możesz tego nie sprawdzić i ostatecznie oddasz zbyt dużo pieniędzy OTA.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]7

Największe zagrożenie dla OTA

Nie ma sposobu, aby uniknąć wszystkich tych taktyk w 100%. Aby jednak zapobiec wydawaniu zbyt dużych kwot, gdy nie jest to konieczne, nasz zespół opracował Ratepunk.

Porównanie cen

Bezpośrednio na stronie rezerwacji Ratepunk wyświetla porównanie cen na żywo, pokazując wszystkie dostępne ceny w Internecie dla wybranego hotelu.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-8

Zmiana rezerwacji

 Po zarezerwowaniu hotelu, Ratepunk nadal monitoruje cenę dla tych dat, a jeśli cena nagle spadnie, otrzymasz powiadomienie. W ten sposób chcemy pokazać ludziom, że nawet jeśli zarezerwowali hotel za rozsądną cenę, zawsze istnieje szansa na jej obniżenie.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-9

RateScore

 Istnieją tysiące różnych stron internetowych oferujących recenzje i oceny hoteli. Dlatego mamy RateScore - jedyną liczbę, której potrzebujesz. Ponieważ jest on zakodowany tak, aby pobierać wszystkie te informacje z całej sieci i obliczać jedną ocenę.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-10

Śledzenie cen. Gdy przeglądasz dowolny hotel i nadal masz wątpliwości, czy jest on wart swojej ceny, możesz po prostu włączyć przełącznik "śledzenia cen" w rozszerzeniu. Ratepunk będzie śledził ceny i powiadomi Cię e-mailem, jeśli cena spadnie lub wzrośnie.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-11

Sugestia RatePunk dotycząca relokacji (VPN)

Po prześledzeniu cen ponad 50 000 hoteli z różnych adresów IP w RatePunk zauważyliśmy, że ceny są całkowicie losowe. Ceny hoteli zmieniają się praktycznie z każdym nowym połączeniem do innego kraju. Niektórzy doradzają zmianę domeny, ale z naszej praktyki wiemy, że nie jest to skuteczne. Nie ukrywa to adresu IP, co oznacza, że nadal nie otrzymujesz rzeczywistej ceny.Blog Image

Założę się, że znasz sposób na zaoszczędzenie pieniędzy na hotelach dzięki VPN. To skuteczny sposób na ujednolicenie cen hoteli. Ale zgadywanie, który kraj ma najniższą cenę i łączenie się z 195 krajami, aby się tego dowiedzieć, zajmuje zbyt dużo czasu. Dlatego opracowaliśmy funkcję sugestii RatePunk dla relokacji. Wyskakuje ona i pokazuje, który kraj ma najniższą cenę hotelu. Zajmuje to tylko kilka sekund, a oszczędności mogą sięgać nawet kilkuset dolarów.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-12

Ocena jakości hotelu

W tej sekcji pokazujemy, jak jakość hotelu zmieniała się w czasie, abyś wiedział, czy poprawiła się, czy pogorszyła. Jaki z tego pożytek?

Spadek jakości to duża czerwona flaga z oczywistych powodów - coś poszło nie tak, na przykład zmiana właściciela, personelu lub po prostu potrzeba renowacji.

Z drugiej strony rosnąca jakość może pomóc w uzyskaniu lepszej oferty. Wyobraźmy sobie hotel, który poprawia się, ale wciąż nie ma wystarczająco dobrych recenzji, aby podnieść ogólną ocenę. Hotel ma niższe ceny, aby przyciągnąć tłumy, a ty masz okazję skorzystać z tej niższej ceny. Sytuacja korzystna dla obu stron.

Pełna lista podejrzanych taktyk stosowanych przez Booking.com i innych w celu oszukania klientów [z przykładami]-12

Jan 10, 2024

Leave a comment

View More Comments

Never miss out on a better rate!

Sign up to receive a desktop reminder.

Lightning Icon